یوبوت وافل
مراحل اجرای یوبوت

۱٫کارایی یوبوت و وافل چیست ؟

در مورد کارایی سقف یوبوت و وافل میبایست اولویت های معماری و سازه و هزینه های بعد از سازه مد نظر گرفته شود. به هیچ عنوان به صورت کلی و جامع نمیتوان در مورد بهتر بودن سقف یوبوت نسبت به وافل یا بلعکس ابراز نظر کرد. چراکه هر دو سیستم مزیت های منحصر به فردی دارد که دیگری ندارد و هم چنین بعضا پروژه ها به لحاظ معماری محدودیت هایی دارند. که پروژه های دیگر ندارند. لذا سوال دقیق تر این است که سقف یوبوت در چه پروژه هایی بهتر از وافل است و در چه پروژه هایی سقف با قالب غیر ماندگار میتواند بهتر از سقف با قالب ماندگار باشد که در ادامه به این دو سوال پاسخ میدهیم.


۲٫مزیت سقف یوبوت نسبت به سقف وافل چیست و در مقابل محدودیت های آن چیست ؟

سقف یوبوت در پلان هایی که معماری اجازه میدهد به صورت متقارن از دیوار برشی استفاده کنیم بسیار کارامد میباشد هم چنین به دلیل وجود دال تحتانی ضخامت تمام شده سقف کمتر از سقف وافل میباشد لذا در پروژه هایی که محدودیت ارتفاع وجود دارد بسیار کارامد تر از سقف وافل است هم چنین به صورت بالقوه این امکان در سقف یوبوت وجود دارد که سقف کاذب حذف و سقف به صورت اکسپوز کار شود که این امکان مشترک در سقف وافل هم هست ولی نکته قابل توجه ایزوله بودن سقف به لحاظ صوتی و حرارتی سقف یوبوت میباشد که به دلیل احجام پرکننده میانی دال نسبت به وافل نزدیک به ۵ برابر عایق حرارتی و نزدیک ۲۰ برابر عایق صوتی میباشد.


۳٫مزیت سقف وافل نسبت به یوبوت چیست و در مقابل محدودیت های آن چیست؟


سقف وافل در پلان هایی که امکان وجود دیوار برشی ندارد کارایی بهتری نسبت به سقف یوبوت دارد و مزیت منحصر به فرد ان چند بار مصرف بودن قالب ها میباشد که معمولا در پروژه های بالای ۱۲ طبقه میتواند مزیت قابل توجهی در هزینه مصرف قالب ها داشته باشد لیکن ضعف منحصر به فرد آن عدم عایق صوتی و حرارتی سقف است که کاملا هادی صوتی و حرارتی است.


۴٫قیمت اجرای سقف وافل و یوبوت چه اختلافی دارد ؟

ثعوبت در دکفراژ کردن قالب ها از یک طرف و هم چنین استفاده اجباری از تخته زیر سقف یوبوت که تلفات زیادی هم دارد پیمانکاران را بر ان داشته که تفاوت قیمت بین اجرای سقف یوبوت و وافل قایل نباشند لذا هزینه اجرای آن با هم تفاوتی ندارد.


۵٫اجاره بهتر است یا خرید؟

اجاره قالب ها در پروژه هایی که تعداد طبقات ان کمتر از ۸ طبقه است میتواند بهتر از خرید ان باشد ولی وابسته به شرایط قرارداد شما با ان مجموعه مقابل دارد بعضا شرکت ها قالب را میفروشند و در قرارداد انتهای کار قالب ها را مجددا میخرند ولی به صورت کلی در صورت خرید امکان فروش ان به راحتی در انتهای پروژه میسر است .


۶٫سقف تیرچه بلوک در مقابل این دو سیستم چگونه است؟


سقف تیرچه یونولیت در هر مترمربع هزینه زیادی را تحمیل میکند ۱٫۸ مترطول تیرچه و ۰٫۹ یونولیت در هر مترمربع هزینه زیادی است در مقابل خرید یوبوت یا خرید قالب های وافل لذا عمدتا افراد کمتری امروزه به سمت اجرای تیرچه و یونولیت میروند.